Historia roślin jest częścią historii samej Ziemi. Są niezbędne do przetrwania naszej planety. Dzięki zdolności do wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej przy udziale światła słonecznego, czyli fotosyntezy, rośliny są głównymi producentami tlenu na świecie, a także podstawą większości łańcuchów pokarmowych. Jeśli chodzi o ewolucję, istnienie zwierząt na lądzie mogło nastąpić dopiero po pojawieniu się roślin. Bez nich nie byłoby tlenu, pożywienia, innych stworzeń, a my też byśmy nie istnieli. Jak widać, rośliny nie tylko pięknie wyglądają, ale też wpływają na losy świata. Już kilka lat temu przekonywał o tym podczas wykładu, który towarzyszył XX Festiwalowi Nauki, Wojciech Doroszewicz, przyrodnik i latynoamerykanista.
Obecnie każdy może się cieszyć roślinami doniczkowymi. Różnorodne gatunki i odmiany, także te rzadkie, kolekcjoner-
skie, można kupić w dobrych kwiaciarniach i centrach ogrodni-czych. Na fali mody na uprawę roślin doniczkowych co jakiś czas powstają rankingi tych najpopularniejszych i najpiękniejszych. Od lat prym wiodą monstera, maranta, kalatea, difenbachia, alokazja, figowiec, a to dopiero początek długiej listy.
Badania naukowe wykazały, że rośliny doniczkowe nie tylko upiększają nasze otoczenie i stanowią jego ozdobę, ale także wpływają na naszą kondycję i zdrowie, m.in. redukując stres, obniżając ciśnienie krwi, poprawiając nastrój. W ich towarzystwie można zatem idealnie wypocząć i wyciszyć emocje. Jednocześnie nadają się do biura, gdyż podnoszą wydajność pracy i koncentrację, a przy okazji mogą tworzyć oryginalne tło do wideorozmów. Ponieważ rośliny doniczkowe każdego dnia tak wiele dla nas robią, pięknym gestem z naszej strony byłoby poświęcać im więcej czasu i uwagi. Potrzebują naprawdę niewiele: wody, światła i powietrza. Okażmy im naszą wdzięczność, systematycznie ścierając kurz z liści, usuwając zeschłe kwiaty, sprawdzając wilgotność ziemi, nawożąc i rozmawiając z nimi. Dzięki, rośliny! Za to, że jesteście.
ANNA DOROTA
zdjęcia: Flower Council of Holland
Artykuł powstał w ramach kampanii „Dzięki, rośliny!” zainicjowanej przez Flower Council of Holland.
Więcej informacji na: www.dziekirosliny.pl.